Μπάσκετ Ανδρών: ΓΑΣ Κομοτηνή – Πανσερραϊκός STIHL 66-73

Ο Πανσερραϊκός STIHL, για την 3η αγωνιστική της National League 1 και τον 3ο Όμιλο, επικράτησε με σκορ 73-66 του ΓΑΣ Κομοτηνή, εκτός έδρας.

Το ματς

Στην Α’ Περίοδο, οι δυο ομάδες ξεκίνησαν νευρικά, με το αρχικό 2-2 όμως, να γίνεται στην συνέχεια 2-11 με τον Μουτίδη να δίνει στον Πανσερραϊκό, την δυνατότητα να ξεφύγει στο σκορ, στα μισά του δεκαλέπτου. Ο ΓΑΣ έσφιξε στην συνέχεια την άμυνα του και μάζεψε την διαφορά στον πόντο 12-13 και με ένα σουτ τριών πόντων απο τον Σιγκούνα, πήρε προβάδισμα στην πρώτη περίοδο με σκορ 20-17.

Στην Β΄ Περίοδο, ο Πανσερραϊκός κράτησε τον ΓΑΣ για 4′ λεπτά χωρίς καλάθι και ταυτόχρονα πήρε κεφάλι στο σκορ 21-20, με βολές του Μάντζιου. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν ξανά με 24-21 και έκλεισαν το ημίχρονο μπροστά σκορ, 31-28, με σουτ ξανά απο την περιφέρεια του Κάφκε, με τον Πανσερραϊκό. να ξοδεύει επιθέσεις ένα λεπτό πριν το φινάλε, προκειμένου να πλησιάσει στο σκορ.

Στην Γ’ Περίοδο, τα «λιοντάρια» έβαλαν πίεση στην κυκλοφορία της μπάλας, των παικτών του Λεμονίδη, έτρεξαν στο γήπεδο και νωρίς-νωρίς, το 31-28, έγινε 31-39. Ένα δίποντο του Βουτσίτσεβιτς και δυο εύστοχα τρίποντα του Βατζήκα συν ένα γκολ-φάουλ, έβαλαν για τα καλά τις βάσεις της νίκης για τον Πανσερραϊκό. Ο βομβαρδισμός απο τα 6.75 συνεχίστηκε με τον Βατζήκα και τον Κάτο να σημειώνουν το 45-33, στα μισά και να φτάνουν την διαφορά στο +12. Ο ρυθμός του αγώνα δεν άλλαξε με το σκορ δεκαλέπτου να έχει διψήφια διαφορά για τον Πανσερραϊκό 51-42.

Στην Δ’ Περίοδο, μέσα σε ένα λεπτό ο ΓΑΣ μείωσε την διαφορά στο -3 (49-51) και ο Πανσερραϊκός έκανε σχεδόν 5′ λεπτά να σκοράρει, με τον Μουτίδη να ξεκολλάει τους«ερυθρόλευκους», για το 55-51. Η σκληρή άμυνα επανήλθε, με τον Βουτσίτσεβιτς να σημειώνει δίποντο για το 68-59 και τον ΓΑΣ απο εκεί και ύστερα να αποσυντονίζει εκ νέου τους παίκτες του Γιάννη Κακιούζη και με τον Φιλοξενίδη να φτάνει την διαφορά στο καλάθι 68-66, 1:04, πριν το τέλος. Οι οδηγίες απο τον πάγκο στην περιφερειακή άμυνα και η ψυχραιμία στις βολές απο Μουτίδη και Τσακαλέρη έφεραν την μεγάλη νίκη με σκορ 73-66.

Ο Πανσερραϊκός, στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα είχε το προβάδισμα και σε όλο το δεύτερο ημίχρονο, αφού ανέτρεψε το σκορ, δεν το έχασε ποτέ. Άξιζε τη νίκη επι ενός δυνατού αντιπάλου και σε μια δύσκολη έδρα, όπως αυτή της Κομοτηνής.

Η Διοίκηση του Πανσερραϊκού STIHL, ευχαριστεί την ομάδα του ΓΑΣ Κομοτηνή για την φιλοξενία και θα ανταποδώσει στο ματς του Β’ γύρου, στην πόλη των Σερρών.