Μπάσκετ Ανδρών: Πανσερραϊκός STIHL 80-69 Νίκη Βόλου

Ο Πανσερραϊκός STIHL, για την 1η αγωνιστική της National League 1 και τον 3ο Όμιλο, επικράτησε με σκορ 80-69 της Νίκης Βόλου στο ΔΑΚ Σερρών.

Με μια σπουδαία νίκη ξεκίνησε το φετινό πρωτάθλημα ο Πανσερραϊκός, κόντρα στην ομάδα της Νίκης Βόλου, που έχει ποιότητα σε πάγκο και ρόστερ. Το τελικό 80-69 αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του αγώνα, με τους παίκτες του Γιάννη Κακιούζη να δείχνουν τις ικανότητες τους, ακόμη και στα νεκρά διαστήματα του ματς.

Στην Ά περίοδο, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν γρήγορα ρυθμό και αιφνιδίασαν τον Πανσερραϊκό, έχοντας μια διαφορά υπέρ τους 4 πόντων 13-9, στα μισά του δεκαλέπτου. Τα «λιοντάρια» κάλυψαν γρήγορα την διαφορά και με υπομονή πέρασαν μπροστά με 17-15 αλλά οι Βολιώτες ήταν αυτοί που είχαν το προβάδισμα στο φινάλε με βραχεία κεφαλή 22-21.

Στην Β´ περίοδο οι φωνές του τεχνικού επιτελείου της Σερραϊκής ομάδας έπιασαν τόπο και με ένα σερί 9-0, έγινε το 30-22 μέχρι τα μισά, ενώ το ημίχρονο έκλεισε 46-29, με τους Βολιώτες να σημειώνουν μόνο 7 πόντους σε ένα δεκάλεπτο, απόρροια της καλής άμυνας του Πανσερραϊκού.

Ημίχρονο | Πανσερραϊκός STIHL 46-29 Νίκη Βόλου

Στη Γ´ περίοδο οι παίκτες του Γιάννη Κακιούζη έγιναν «λιοντάρια» και επιτέθηκαν απο παντού στην ομάδα της Νίκης Βόλου, φτάνοντας την διαφορά στο +27, 56-29 περίπου στα μισά του δεκαλέπτου. Κάπου εκεί ο Στέλιος Τσαβές, βρήκε λύσεις για τους παίκτες του και με την φυσιολογική χαλάρωση των γηπεδούχων, πέτυχε ένα σερί 19-2, με το δεκάλεπτο να κλείνει, 64-50

Στην Δ´ περίοδο οι «κόκκινοι», έκαναν συντήρηση με τους παίκτες της Νίκης να πυροβολούν απο τα 6,75. Το καλύτερο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν 71-64, 4:20 πριβ το φινάλε, με τον Πανσερραϊκό όμως να δείχνει χαρακτήρα να ανεβάζει γρήγορα και πάλι την διαφορά σε διψήφιο νούμερο και η πρώτη νίκη να έρχεται με 80-69.

Διαιτητές: Σαρακενίδης – Αναστασιάδης – Νικολαίδης

Δεκάλεπτα: 21-22, 46-29 (ημ.), 64-50, 80-69

Πανσερραϊκός STIHL (Κακιούζης): Βουτσίσεβιτς 19(2), Γεωργιάδης 6 (1), Κάτος 15(4), Γκατζιούρας 17(3), Μάντζιος 5, Μουτίδης 2, Τσακαλέρης 8, Χρυσανθάκης 4, Πεχλιβανίδης, Λαμπρόπουλος 4.

Νίκη Βόλου (Τσαβές): Σπυρόπουλος 22, Μαυρογιάννης 5, Βλαχογιάννης 19, Κουτίνας 7(1), Πολίτης 12(3), Κωστούλας 3(1), Μόρας 1, Νυδριώτης, Κατηρτζίδης, Φιλίππου.